Moderne teknologi i historisk skolebygg
I forbindelse med en renovering i 2022 ble ti klasserom på den evangeliske skolen "Stephan Roth" i Zwickau utstyrt med de desentrale ventilasjonsaggregatene i serien DEX3000 fra EXHAUSTO. Siden den gang har lærere og elever kunnet glede seg over betydelig forbedret innendørs luftkvalitet i de historiske bygningene.
Prosjektet
Den nåværende evangeliske skolen Stephan Roth i bydelen Cainsdorf i Zwickau kan spores tilbake til 1849. Bygningene har en omskiftelig historie bak seg, blant annet som polyteknisk videregående skole og som grunnskole i den frie delstaten Sachsen frem til 2012.
Siden den gang har den vært drevet av institusjonen "Christen Machen Schule" som en evangelisk grunnskole, "Stephan Roth". De evangeliske skolene i Sachsen er statlig anerkjente private friskoler.
Det pedagogiske og konseptuelle mangfoldet er samlet i den evangeliske profilen, som utgjør grunnlaget for skolens kristne menneskesyn. "Hovedfag: Menneske", fremheves konsekvent på skolens hjemmeside, og dette kravet ville skolen gjerne kunne leve opp til i forbindelse med det nyeste initiativet for å forbedre inneklimaet for elever og lærere.
I tillegg til å optimalisere luftkvaliteten med tanke på koronapandemien, omfattet dette også en reduksjon av patogener i inneluften. Samtidig var det fokus på så høy energieffektivitet i ventilasjonsløsningen som mulig.
Løsningen
Kun bruk av desentraliserte enheter var mulig
På grunn av de bygningstekniske forholdene og den løpende driften av skolen var det ikke mulig å bygge inn et sentralt ventilasjonssystem. I forbindelse med den videre planleggingen møtte de ansvarlige fra privatskolen i første omgang Denny Kühnert, teknisk salg av ventilasjonsløsninger hos EXHAUSTO, til et referansemøte i et skoleprosjekt som allerede var gjennomført med suksess.
Sammen med den planleggingsansvarlige, ingeniørfirmaet Kunkel (Zwickau), ble den desentrale enhetsserien EXHAUSTO DEX3000 valgt.
Den omfatter modellene DEX3060 (luftkapasitet 150 – 650 m³/h), DEX3090 med en luftkapasitet på 150 – 900 m³/h og DEX3120 med en luftkapasitet på 300 – 1400 m³/h. Alle tre modellene er tilgjengelige i en versjon for takmontering eller delvis integrert montering.
Det ble installert totalt ti DEX3090-enheter i himlingene med en luftkapasitet på opptil 900 m³/t , noe som tilsvarer størrelsen på klasserommet på Stephan Roth Evangeliske Skole. Monteringen ble utført av et team fra InovaTech GmbH (Meerane).
:format(webp))
:format(webp))
:format(webp))
:format(webp))

